• Európsky rok dobrovoľnictva a končiaci rok boja proti chudobe

• Tohto roku sme sa  v trvaní od 15. októbra 2010 do 15.januára 2011 opät zapojili do veľmi obľúbenej súťaže Euroscola, ktorú vyhlasuje Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku. Usporiadali sme viacero podujatí prostredníctvom ktorých sme sa snažili popularizovať Európsku úniu a posilniť verejnú debatu o  Európe.

Z možných okruhov tém sme si vybrali tému Európsky rok dobrovoľnictva a končiaci rok boja proti chudobe.

Táto téma v nás rezonovala už dávno, pretože v predošlých rokoch sme sa zamerali na všeobecné zoznamovanie sa s Európskou úniou, jej inštitúciami, poslaním, významom, sledovali sme zavedenie eura v našom štáte, informovanosť a vedomosti ľudí v súvislosti s Európskou úniou. V tomto roku sme teda od týchto tém prešli k takej, na ktorú človek okrem vedomostí potrebuje mať aj srdce na pravom mieste, lásku k ľuďom, empatiu a ochotu pomáhať.

Svet okolo nás je veľmi zložitý a treba sa v ňom vedieť orientovať. Ako kompas nám v ňom okrem našich pocitov môžu pomôcť aj ľudia s naozaj veľkým srdcom a ochotou pomáhať. Takýchto ľudí sme hľadali počas našej euroškoly a snažili sme sa od nich priučiť umeniu žiť a pomáhať.

Za všetkých vzácnych ľudí, s ktorými sme sa stretli, dovoľte nám pripomenúť aspoň niektorých : PhDr. Oľgu Jorčíkovú, pani Máriu Parobekovú, pána Jozefa Niveta, slečnu Veroniku Štekláčovú, europoslankyňu pani Edit Bauer ale i dobrovoľníčku UNICEF Lenku Konečnú.

Čo všetkých týchto na prvý pohľad (vekom určite) diametrálne odlišných ľudí spája? Ochota pomáhať ľuďom okolo seba. Aj my sme chceli byť aspoň trochu podobní týmto našim veľkým vzorom a preto sme zorganizovali viacero podujatí, ktorých cieľom bolo pomôcť. Spomenieme aspoň niektoré :

-          zbierka hračiek, kníh a športových potrieb pre sociálne slabé rodiny,

-          zorganizovanie odberov krvi v našej škole,

-          zorganizovanie športového festivalu pre Špeciálnu základnú školu v Brezne,

-          pomoc pri zbierke pre DSS Červená Skala.

Ak sme našou činnosťou zlepšili kvalitu života a vyvolali úsmev čo i len jedného človeka, naše úsilie nebolo márne.