• Celoštátne finále Stockholm Junior Water Prize – Cena BVS za najlepší vodohospodársky študentský projekt 2012

•

V dňoch 30.5. 2012 – 1. 6. 2012 sa zúčastnili celonárodnej súťaže o najlepší vodohospodársky študentský projekt SJWP v Bratislave štyria študenti našej školy: Klaudia Kvaková, Jakub Šalko, Simona Machyniaková a Peter Horváth pod vedením PaedDr. Jany Chlebušovej.

Peter Horváth (IV.B) so svojim projektom Syntéza triazénových zlúčenín a ich aplikácia v spektofotometrickom stanovovaní kadmia získal 1. miesto, Klaudia Kvaková (II.B) a Jakub Šalko (I.A) za projekt Monitoring fyzikálnych a chemických ukazovateľov kvality pitnej vody v okolí Brezna boli ocenení Čestným uznaním za mimoriadne kvalitný žiacky bádateľský projekt. Okrem uvedených projektov žiaci prezentovali ďalšie tri projekty, ktoré vedecká porota pokladala za veľmi kvalitné a odporučila ich zdokonaľovanie. Sú to: Predkoncentrácia ťažkých kovov pre stopovú analýzu s použitím SPE modifikovaným s triazénovými zlúčeninami (P. Horváth), Monitoring fyzikálnych a chemických ukazovateľov kvality vody z prameňov v okolí Brezna (K. Kvaková, J. Šalko) a Monitoring znečistenia horného toku rieky Hron (S. Machyniaková(II.A) ,K. Kvaková, J. Šalko).

Úspešnou účasťou na súťaži a prezentovaním svojich prác prispeli študenti k zviditeľneniu breznianskeho gymnázia.

Analýza kvality vody sa mohla uskutočniť aj vďaka Nadácii Pontis a Slovenským Elektrárňam.