• Nadpis

        •  

           SUSDI(SUSTAINABLE DIETS)- TRVALO UDRŽATEĽNÁ STRAVA

           

           

          Vďaka našej úspešnej účasti v programe ERASMUS+  sme sa tentoraz (po Portugalsku a Rakúsku) dostali do Španielska a pokračovali sme v našich bádateľských aktivitách.

           

          Tentoraz sa 7 našich žiakov s pedagogickým sprievodom vydalo na ďalekú cestu do mesta Sabadell, piateho najväčšieho mesta v Katalánsku, približne 20 kilometrov od Barcelony. Naša cesta začala na letisku Schwechat vo Viedni 26. 1. 2020. Lietadlo nabralo smer západ a tvrdohlavo sa ho držalo dve a pol hodiny. Až po tejto dobe bezpečne pristalo v Barcelone. Z letiska sme sa metrom dostali k našim hostiteľským rodinám.

          Naše obavy z neznámeho sa rýchlo pominuli po srdečnom privítaní našimi španielskymi priateľmi. Každého z nás čakal v rodine iný program, no všetci sme sa zhodli v tom, že sme sa cítili veľmi príjemne.

          Počas celého týždňa sme sa dozvedeli veľa o španielskej kultúre, ktorého súčasťou je aj španielska kuchyňa. Všetci sme mali možnosť otestovať tradičné španielske jedlá ako napríklad paellu, ryžové jedlo s plodmi mora ( krevety, chobotnice či mušle). Všetkým chutila aj originálna španielska omeleta, ktorá pozostáva z vajec, zemiakov a cibule a tvarom pripomína koláč. Ak pôjdete do Španielska a máte radi sladkosti, určite si dajte churros , sladučkú španielsku šišku namáčanú do horúcej čokolády. Nám veľmi chutila.

          V čase, keď sme neplnili úlohy nášho bádateľského programu, boli sme na prehliadke mesta. Sabadell je nádherné veľké mesto s mnohými pamiatkami, ktorého viac ako 200 000 obyvateľov žije športmi. Majú mnoho známych športových klubov – za všetky spomeniem aspoň vodné pólo, futbal a plávanie. Aj niektorí z nás mali možnosť zúčastniť sa plaveckých tréningov alebo hodiny flamenca, ohnivého španielskeho tanca

          Zopakujme si, čo sa skrýva za skratkou SUSDI. Tento projekt sa dlhodobo zaoberá problémom trvalo udržateľnej stravy a snaží sa riešiť problémy prepojené s našou stravou a vplyvom na ľudstvo a planétu.

          Mnoho ľudí si myslí, že naša strava nie je až tak prepojená s klimatickými zmenami a prírodnými problémami, ale opak je pravdou a naši študenti sa na tento problém snažili poukázať. Našim zahraničným priateľom sme prezentovali aktivity, ktoré sme v rámci tohto projektu urobili v našej škole.

          Potom sme sa venovali zaujímavým bádateľským aktivitám, ktoré významne rozšírili naše poznatky v tejto oblasti.

          Navštívili sme v Barcelone výskumné centrum ITCA, ktoré sa zameriava na akademický výskum a na prechod k udržateľnému stravovaniu i hospodárstvu.

          Venovali sme sa aj praktickým aktivitám.

          Za všetky spomeniem aspoň jednu. Urobili sme medzinárodné skupiny (žiak zo Španielska, Portugalska, Rakúska a Slovenska). Našou úlohou bolo vytvoriť za každú krajinu jedlo (tanier), ktoré bude udržateľné a zároveň zdravé. Každý člen skupiny si určil typické jedlo, a podľa jeho nutričných hodnôt zistených na základe relevantných informácii z internetu a v tabuľkách určených Harvard T.H. Chan School of Public Health vytvoril posudok ohľadom jeho jedla. Určil, či jeho jedlo spĺňa dané požiadavky, a v prípade, ak by to tak nebolo, musel navrhnúť spôsob ako upraviť jedlo tak, aby požiadavkám vyhovelo. Z pohľadu zdravia sa študenti riadili podľa zdravého harvardského taniera, to znamená, že na tanieri by malo byť: polovica zeleniny alebo ovocia s podmienkou, že zemiaky sa nerátajú ako zelenina a ovocie by sme mali jesť každej farby. Ďalšia štvrtina taniera by mala byť plná celozrnných obilnín ako cestovina alebo hnedá ryža. Posledná štvrtina by mala byť zaplnená zdravými proteínmi ako ryba, strukoviny a orechy.

          Z pohľadu udržateľnosti musí byť strava šetrná k planéte, čiže musí spĺňať tieto podmienky: potraviny na prípravu stravy by mali byť z lokálneho trhu, musia byť sezónne a obsahovať  malé množstvo virtuálnej vody.

          Takéto jedlo sme sa naučili pripraviť počas workshopov  v nadácii Fundació Alícia v Sant Benet de Bages. Alícia je výskumné centrum, ktoré sa zaoberá technologickými inováciami týkajúcimi sa stravy, zlepšením stravovacích návykov, hodnotením potravinového a gastronomického dedičstva a propagovaním zdravého spôsobu stravovania. 

          Navštívili sme aj Múzeum čokolády v Barcelone, kde sme sa zúčastnili zaujímavého  workshopu, počas  ktorého sa nám potvrdili naše poznatky o neudržateľnosť  čokolády. Naučili sme sa však, posudzovať kvalitu čokolády a určite si budeme kupovať hlavne tú, ktorá je označená značkou Fair Trade

          V posledný deň našich spoločných aktivít sme prezentovali svoje nové vedomosti o udržateľnom spôsobe stravovania a jeho význame pre zmenšenie klimatických zmien  umeleckou formou. Zložili sme piesne, ktorých melódia a rytmika bola chytľavá a dokázala strhnúť aj divákov.

          Príjemnou aktivitou na záver bola príprava udržateľného obedu. Všetci sme si pochutnali na lokálnom, sezónnom, zdravom a udržateľnom jedle.

          V sobotu 1. februára 2020 sme sa rozlúčili so svojimi priateľmi, španielskymi rodinami a začali rozmýšľať nad aktivitami, ktoré pre nich pripravíme už čoskoro u nás na Slovensku. 

           

          VID-20200317-WA0001.mp4

          video-1580148674.mp4

          O svoje zážitky sa s vami podelila Miška Nomilnerová zo sexty