• V dňoch 28.-30.7.2021 sa v Portugalsku v meste Tadim konalo posledné vzdelávacie stretnutie  partnerských škôl zapojených do projektu Erasmus+ Trvalo udržateľná strava.  Bolo to stretnutie učiteľov štyroch škôl:  Institut Sabadell  Španielsko, Aqrupamento de Escolas Trigal de Santa Maria Tadim Portugalsko, BG/BRG Biondekgasse  Baden Rakúsko a Gymnázium Jána Chalupku Brezno Slovensko.

          Učitelia zo Slovenska sa ho pre neustále meniace sa pandemické pravidlá zúčastnili len virtuálne, no vďaka precíznej príprave zo strany portugalských organizátorov neboli ochudobnení o žiadne z podujatí.

          Počas stretnutia sa konali dva druhy aktivít: workshopy zamerané na prípravu záverečnej správy o projekte a návšteva v teréne s cieľom zoznámiť sa s udržateľným poľnohospodárstvom.

          V prvý deň sme diskutovali o splnení cieľov projektu, o prínose aktivít projektu pre vyučovací proces, pre získanie a posilnenie ekologických zručností a kompetencií v oblasti ochrany životného prostredia u žiakov aj u učiteľov.

          Koordinátorka projektu Montse Tortosa vysvetlila  aká je štruktúra záverečnej správy, ako sa majú vykazovať jednotlivé činnosti a dohodli sme sa na spoločných pravidlách pre dokončenie prác na projekte.

           

          Počas druhého dňa sme okrem spoločnej práce na záverečnej dokumentácii projektu, absolvovali   i skvelú ineraktívnu prednášku školskej psychologičky  pod názvom Mindfullness - čo môžeme voľne preložiť ako „všímavosť“ alebo „všímavý stav mysle“. Naučili sme sa ako  si nájsť chvíľku pre seba, relaxovať a ponoriť sa do stavu našej mysle, zastaviť sa a sústrediť sa na samého seba, uvedomiť si a akceptovať svoje pocity, vytesniť stresujúce a rozptyľujúce faktory nášho každodenného života.

          Tretí deň boli naši partneri v teréne a my sme spolu s nimi absolvovali virtuálnu prehliadku ekologickej farmy spadajúcu pod správu mesta Braga “Quinta Pedagógicaca de Braga” - Ecological Farm of the Municipality of Braga, ktorá je zároveň výukovým strediskom pre školy. Žiaci majú možnosť overiť si a vyskúšať v praxi, čo sa v škole naučili v teoretickej rovine. Farma sa rozprestiera na ploche 2,5 hektára a jej cieľom je zvýšiť povedomie žiakov o tradíciách a zvyklostiach v ich regióne a oboznámiť ich s problémami životného prostredia. Žiaci si prehlbujú svoje vedomosti o zvieratách žijúcich na farme a ich potrave, učia sa o tradičných poľnohospodárskych postupoch a o ekologickom pestovaní plodín v záhradách a sadoch, o príprave pôdy na sejbu, sadení, pletí a zavlažovaní.

          Spolu s našimi projektovými partnermi sme navštívili aj komunitnú záhradu v Tibães, kde majú svoje záhrady aj niektorí učitelia partnerskej školy v Tadime. Obyvatelia mesta Tadim si takto môžu vypestovať si vlastnú zeleninu a ovocie v biokvalite.

          Záver stretnutia bol plný pozitívnych emócií a všetci sme sa zhodli na tom, že naša práca počas troch rokov trvania projektu bola prínosná pre učiteľov aj žiakov. Didaktické výstupy – osem didaktických jednotiek vypracovaných v súlade s metodikou IBSE a STEAM preložených do angličtiny, nemčiny, portugalčiny, španielčiny, katalánštiny a slovenčiny sú vhodným materiálom pre implementáciu environmentálnych tém do učebných osnov a prispejú k povzbudeniu žiakov, aby samostatne navrhovali riešenia ako zodpovedným stravovaním môžu prispieť k zníženiu klimatických zmien.