• Druhou aktivitou v rámci projektu Erasmus+  bola týždenná mobilita študenov Gymnázia Jána Chalupku v Potrugalsku.
          Od   17. februára do  23. februára  sedem študentov a dvaja učitelia navštívili Portugalsko, konkrétne mesto Braga. Medzinárodné stretnutie organizovala škola Agrupamento Trigal de Santa Maria v Tadime.
          Stretli  sa tam so študentmi z Portugalska, Španielska  a Rakúska  a spoločne začali pracovať na rôznych  aspektoch témy  projektu – Trvalo udržateľná strava (Sustainable diets).

Počas týždňa absolvovali množstvo zaujímavých aktivít. Napríklad navštívili biofarmy Biobrassica v Brage a Quinta Cova da Raposa, kde  na základe odbornej prednášky vedenej inžinierkou poľnohospodárstva a praktických ukážok mali možnosť lepšie pochopiť prístup k biopoľnohospodárstvu. Spríjemnením návštevy bola ochutnávka zdravých čipsí z kukuričnej múky, syru či bio koláčikov.

Absolvovali návštevu Minho Univerzity v Guimarãesi, konkrétne CVR - centrum pre zhodnocovanie odpadov, ktoré sa venuje vedeckej analýze odpadov a ich recyklácii, čo umožňuje  riadenie širokého spektra toku priemyselného odpadu z kovov, textilných vláken, dreva a plastov.

Výnimočná bola návšteva Medzinárodného inštitútu nanotechnologií INL-International Iberian Nanotechnology laboratory, ktorý sa venuje uplatňovaniu nanovied a nanotechnológií v monitoringu potravín a životného prostredia, informačných a komunikačných technológiách a obnoviteľných zdrojov energie. Cieľom ich výskumu je pomocou nanotechnológie  zlepšiť kvalitu potravín a znížiť objem odpadu spojeného s jedlom. Študenti diskutovali o tejto téme s odborníkmi a mali možnosť vyjadriť svoje názory o trvale udržateľnej strave a spotrebe.

Príjemným zážitkom bol výlet k oceánu na pláž Ofir, kde sa študenti stretli s nutričnou poradkyňou a dozvedeli sa najnovšie závery výskumov o výživných hodnotách potravín. Absolvovali prehliadka Prírodného parku Severného pobrežia (Parque Natural do Litoral Norte),  pozorovali rozmanitosti tamojšej fauny a flóry a získali environmentálne povedomie o udržateľnosti pláží. Spestrením návštevy pláže bol krátky rýchlokurz  základov surfovania.

Okrem akademického obsahu týždenného pobytu v Portugalsku bola  dôležitá výmena skúseností a príležitosť na objavovanie iných kultúr a jazykov. Naši žiaci si užili veľkú pohostinnosť portugalských rodín, v ktorých boli ubytovaní, odniesli si pekné  zážitky, nové kamarátstva a hlavne cenné skúsenosti do života.

Viac vo fotoalbume https://gymbrezno.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mc2V0RWRpdGluZ0xheW91dD0w