• Návšteva učiteľov v Brezne

• V Gymnáziu Jána Chalupku v Brezne sme v niekoľkých jazykoch riešili jeden spoločný problém – Klíma nás spája

V dňoch 26.9 – 28.9. 2019  na našej škole prebiehalo ďalšie národné projektové stretnutie partnerských škôl Erazmus+  projektu Sustainble diets.  Navštívili nás  učitelia zo Španielska, Portugalska a Rakúska. Cieľom stretnutia bola výmena skúseností z práce na projekte Sustainable diets (Trvalo udržateľná strava)  počas jedného roku trvania projektu. Učitelia prezentovali návrh metodiky bádateľsky orientovaného vyučovania  s využitím interdisciplinárneho prístupu STEAM v prírodných vedách, pomocou ktorej žiaci budú hľadať súvislosť medzi zodpovedným stravovaním a klimatickými zmenami a navrhovať vlastné riešenia tohto problému. Jednou z úloh, ktoré majú všetky partnerské krajiny splniť, je vybudovať vo svojej škole záhradu, ktorá okrem iného učí kriticky sa zamyslieť nad súvislosťou stravovania, spotreby a globálnym otepľovaním. My ju už máme a naši žiaci si pripravili praktické ukážky využitia prvkov záhrady vo vyučovacom procese. Učitelia z Rakúska, Portugalska i Španielska veľmi pozitívne hodnotili takýto inovatívny prístup vo vyučovaní a ocenili aj kvalitné jazykové schopnosti našich žiakov, ktorí prezentovali naše výsledky.

Spestrením programu trojdňového pracovného  stretnutia bola príprava jedla, ktoré sme hodnotili z ekologického, ekonomického, estetického a etického hľadiska. Vyrábali sme ekologickú alternatívu k plastovým vreckám na potraviny - ekologické obrúsky z tkaniny napustenej včelím voskom. Navštívili sme  salaš Zbojská, kde sme sa dozvedeli o trvalo udržateľnej výrobe ovčieho syra a mali sme možnosť vyskúšať si ťahanie syrových nití.

Zahraniční učitelia a samozrejme aj my sme boli očarení krásou prírody nášho regiónu.

Návšteva učiteľov bola spojená s prezentáciou a odovzdaním do užívania výsledkov projektu Klíma nás spája, ktorý realizuje CEEV Živica a finančne podporuje spoločnosť dm drogerie markt. Vďaka vzájomnej spolupráci žiakov, učiteľov a rodičov sme v našej školskej záhrade vybudovali ďalší vzdelávací prvok – vertikálnu zeleň. Umiestnili sme ju do časti záhrady, kde máme vybudovaný  hmyzovník a vysadených niekoľko ovocných stromov. Našim cieľom bolo zabezpečiť na malej ploche dostatočnú pestrosť rastlín a ich vzájomnú symbiózu so živočíchmi. Na biológii môžu žiaci využiť rastliny vo vertikálnom záhone na určovanie rôznych typov listov, stoniek a kvetov. Podarilo sa nám tiež rozšíriť jedlý kútik o druhy ovocia a zeleniny, ktoré sa odjakživa pestovali v našom kraji. Chceme poukázať na ich jedinečnosť, užitočnosť a spracovateľnosť a zvýšiť tak záujem o lokálne produkty, čím by sme prispeli k znižovaniu uhlíkovej stopy.

Stretnutie bolo realizované v čase klimatického summitu na pôde OSN v New Yorku a následných demonštrácií za zmenu prístupu ku klíme po celom svete. Sme hrdí na to, že napriek tomu, že študenti sa do demonštrácie nezapojili priamou účasťou v manifestačných sprievodoch, k zlepšeniu životného prostredia prispeli  činmi, ktorých výsledky tešia všetkých, ktorí prejdú okolo našej záhrady i vertikálnej zelene.