• Peter Horváth - Ocenenie Ministerstva školstva SR

• Minister školstva  ocenil mladého vedca z Gymnázia
          Jána Chalupku  v Brezne

Dňa 21. novembra 2011 si z rúk ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Eugena Jurzycu prevzal najvyššie rezortné ocenenie aj študent 4. B Gymnázia Jána Chalupku v Brezne – Peter Horváth.
          Pamätný list sv. Gorazda je najvyššie morálne ocenenie Ministerstva školstva SR za mimoriadne výsledky dosiahnuté v študijnej, záujmovo-umeleckej a športovej oblasti, ktoré v celoštátnom
          i medzinárodnom meradle prispeli k rozvoju školstva Slovenskej republiky. Pamätný list je tradične udelený pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva za úspechy dosiahnuté v uplynulom školskom roku.
          Peter Horváth získal ocenenie za úspešnú reprezentáciu SR v medzinárodnej súťaži Genius Olympiad - získanie zlatej medaily a udelenie špeciálnej ceny za mimoriadne vedomosti.
          Návrh na ocenenie podala zástupkyňa riaditeľa školy gymnázia Jána Chalupku v Brezne Mgr. Janka Ponická.
           Cieľavedomosť, ambicióznosť, pracovitosť, schopnosť identifikovať a formulovať relevantné vedecké problémy a prinášať návrhy ich riešení  charakterizujú Petra Horvátha. Vďaka týmto vlastnostiam, schopnostiam, obdivuhodným vedomostiam a v konečnom dôsledku aj pomoci pedagógov gymnázia Peter Horváth dosiahol aj v tomto školskom roku vynikajúce výsledky. Začiatkom novembra sa zúčastnil Celoštátnej súťažnej prehliadky bádateľských projektov žiakov stredných škôl o cenu Scientia Pro Futuro 2011, na ktorej prezentoval dva projekty a odniesol si  štyri ocenenia. Za projekt: Syntéza nových triazénových zlúčenín a ich aplikácia v spektofotometrickom stanovovaní kadmia získal: Hlavnú cenu Pro Futuro 2011- cenu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR za najkvalitnejší projekt 2011,  Cenu Scientia Pro Futuro – nominácia na Intel ISEF 2012 – Medzinárodnú súťaž vedeckých a technických projektov žiakov stredných škôl (Intel International Science and Engineering Fair), ktorá sa uskutoční v Pittsburgu (Pennsylvania, USA)  a Cenu partnerov Sciencia Pro Futuro 2011- cenu Slovenských elektrární, člena skupiny Enel – vecná cena a finančná dotácia na časť nákladov na medzinárodnú súťaž. Za druhý projekt: Rýchla GC-EI-MS multireziduálna analýza endokrinne disrupčných pesticídov v citrónových matriciach získal Cenu Sciencia Pro Futuro – cenu Neulogy, a.s.
          Na celoštátnej súťažnej prehliadke bolo prezentovaných celkom 52 kvalitných projektov hodnotených osemnásťčlennou odbornou komisiou, ktorá bola zostavená z popredných vedeckých pracovníkov Slovenskej akadémie vied, Výskumného ústavu vodného hospodárstva, Slovenského hydrometeorologického ústavu, Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Technickej univerzity v Košiciach.
          Pedagógovia Gymnázia Jána Chalupku v Brezne sú hrdí na dosiahnuté výsledky Petra Horvátha v konkurenčne náročnom  prostredí a k úspechom srdečne blahoželajú.