• Usmernenie MŠVVŠ SR č.2 k šíreniu koronavírusu

          • V súvislosti so šírením respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom COVID-19 zasadal dňa 6. 3. 2020 Ústredný krízový štáb, ktorý prijal viaceré nové opatrenia a zákazy.Na základe uvedených prijatých opatrení Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vydáva 2. usmernenie k šíreniu koronavírusu pre školy, školské zariadenia, zamestnancov rezortu školstva a športové zväzy v tomto znení: 

            RUŠIA SA :

            1. s okamžitou platnosťou všetky zájazdy, exkurzie a študijné pobyty žiakov a študentov do zahraničia,

            2. návštevy v reedukačných výchovných zariadeniach až do odvolania. Dôrazne sa neodporúča cestovať do krajín, kde sa koronavírus objavil - hlavne do Talianska. 

            MŠVVaŠ nemá možnosť vylúčiť z vyučovania v rámci povinnej školskej dochádzky žiakov, ktorí neprejavujú príznaky ochorenia len z dôvodu, že boli na pobyte v oblastiach postihnutých výskytom koronavírusu, je potrebné riadiť sa pokynmi hlavného hygienika, regionálneho úradu verejného zdravotníctva resp. Úradu verejného zdravotníctva. 

            MŠVVaŠ zároveň chápe obavy rodičov a detí z koronavírusu, a preto DÔRAZNE apeluje na rodičov, pokiaľ sa ich deti vrátili z oblastí, kde sa koronavírus objavil, aby sami zvážili ich 14 dňovú domácu izoláciu. Ak sa osoby, ktoré sa zdržiavali v oblastiach, kde sa koronavírus objavil, rozhodnú nerešpektovať odporúčanie ostať doma a zamestnávateľ, resp. zriaďovateľ má obavy z možného rozširovania koronavírusu, má možnosť svoje kroky konzultovať s regionálnym úradom verejného zdravotníctva, resp. s Úradom verejného zdravotníctva. 

            Pre materské školy odporúčame prijať po konzultácii so zriaďovateľom rovnaké opatrenia týkajúce sa zaraďovania chorých detí do kolektívu. V tomto prípade taktiež DÔRAZNE apelujeme na zodpovednosť rodičov voči ostatným deťom. 

            Naďalej platí, že v prípade, ak sa žiaci, učitelia, zamestnanci škôl a školských zariadení a taktiež zamestnanci rezortu školstva vrátili z oblastí, kde sa potvrdil výskyt koronavírusu, musia takéto osoby v najbližších 14 dňoch od návratu kontrolovať svoj zdravotný stav. 

            Naďalej trvale až do odvolania platia a musia sa dodržiavať nižšie uvedené odporúčania: ·

            V prípade, že sa u ktorejkoľvek osoby, ktorá sa nachádzala v oblastiach, kde sa vírus vyskytol, objavia počas 14 dní od návratu symptómy spojené s ochorením spôsobeným koronavírusom, a to najmä zvýšená teplota, kašeľ, bolesti v hrdle, táto osoba musí ostať doma, nechodiť priamo k lekárovi, kontaktovať lekára telefonicky, popísať mu symptómy a riadiť sa jeho príkazmi, · v prípade, že lekár na základe popísaných symptómov rozhodne, že daná osoba musí byť hospitalizovaná, pošle lekár pre danú osobu špeciálnu sanitku. Každopádne nesmie takáto osoba chodiť sama na pohotovosť alebo na infekčné oddelenie, · v prípade, že symptómy nebudú ťažké, môže obvodný lekár rozhodnúť, že osoba ostane v domácej karanténe, · v prípade, že sa vyskytne podozrenie u žiaka bývajúceho na internáte, je potrebné postupovať obdobne. 

            Pre materské školy, základné školy, stredné školy, vysoké školy, školské zariadenia, študentské domovy a internáty ministerstvo školstva odporúča dodržiavať všeobecné preventívne ochranné opatrenia: - pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd alebo použiť dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu,- nedotýkať sa očí, nosa a úst neumytými rukami,- pri kašľaní zakryť ústa a nos jednorazovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša,- vyvarovať sa úzkeho kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky infekcie dýchacích ciest a ktorí majú najmenej jeden z nasledujúcich príznakov: horúčka, kašeľ, bolesť hrdla a dýchavičnosť.

          • Krízový štáb Banskobystrického kraja prijal viaceré preventívne opatrenia

          • v súvislosti s novým koronavírusom. Župa zatvára všetky kultúrne inštitúcie. Zamestnanci, ktorí boli na zahraničnej ceste, majú ostať v domácej karanténe.

             

            Prijaté opatrenia:

            • Všetci zamestnanci všetkých zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK, ktorí boli v posledných 10 dňoch na akejkoľvek zahraničnej ceste, majú povinnosť zostať najbližších 7 dní v domácej karanténe.
            • Rovnako tí študenti stredných škôl, ktorí boli za posledných desať dní v zahraničí, dostanú usmernenie nenavštevovať školu počas 7 dní a zdržiavať sa doma.
            • V prípade prvého potvrdeného prípadu nového koronavírusu v Banskobystrickom kraji župa okamžite preruší výučbu na všetkých stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.
            • Oddnes až do odvolania zostanú zatvorené všetky kultúrne inštitúcie (knižnice, múzeá, galérie, divadlá, osvetové strediská a pod.) v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK.
            • Všetky plánované stretnutia s počtom účastníkov vyšším ako 10 sú až do odvolania zrušené.
            • Vo všetkých budovách, kde sídlia krajské inštitúcie, bude prebiehať zvýšená sanitácia.
            • Kraj tiež objedná u autobusových dopravcov pravidelnú dennú dezinfekciu autobusov prímestskej verejnej dopravy na vlastné náklady.
            • Zariadenia sociálnych služieb dostanú pokyn vytvoriť vo svojich priestoroch karanténne miestnosti, župa tiež bude rokovať s riaditeľmi všetkých nemocníc na svojom území o zabezpečení priestorov pre karanténu.

            „K týmto opatreniam sme pristúpili nie preto, aby sme šírili paniku, ale preto, aby sa šírenie koronavírusu na Slovensku spomalilo. Z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie vieme, že približne 10 percent pacientov s koronavírusom si vyžaduje akútnu zdravotnú starostlivosť. Preventívne opatrenia krivku nárastu počtu ochorení spomalia,“ povedal župan Ján Lunter.

            Krízový štáb kraja bude až do odvolania zasadať každý deň v ranných hodinách a vyhodnocovať aktuálnu situáciu.

        • Fajčiť alebo nefajčiť? To je otázka ...
          • Fajčiť alebo nefajčiť? To je otázka ...

          • Na hodine biológie sme v rámci overovania metodík realizovali so žiakmi tercie televíznu reláciu, ktorá sa venovala téme ZDRAVIE: Čo poškodzuje našu dýchaciu sústavu?  Zo žiakov sa stali špecialisti: športovci -  lekári, psychológovia, pľúcni špecialisti, toxikológovia, prezidenti Národnej koalície pre kontrolu tabaku v SR. Nechýbali ani výnimoční žiaci, ktorí svojim plagátom a aktivitami zvíťazili v celoslovenskom kole súťaže Zdravý život a moderátori, ktorí nás televíznou reláciou sprevádzali.

          • Čo sa deje s potravou v našom tele?

          • Metodika, ktorú sme ralizovali so žiakmi tercie, je zameraná na uvedomenie si významu tráviacej sústavy  v súvislosti s obehovou a dýchacou sústavou. Význam potravy žiaci prestanú vnímať len z pohľadu udržania života organizmu.  Pomocou animácií a realizáciu pokusu si žiaci uvedomili procesy trávenia a vstrebávania živín, procesy premeny látok a energie, význam obehovej sústavy pri vstrebávaní živín, význam dýchacej sústave pri premene látok v ľudskom organizme.

          • Informácie pre maturantov

          • Na základe spolupráce NÚCEM a Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií v Bratislave vznikli 3  videá o maturitnej skúške.  Maturanti z tejto školy v ňom podávajú svojim rovesníkom jednoduchou formou základné informácie o tom, na čo je dôležité sa pripraviť v externej a písomnej forme internej časti maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry, a aj o tom, čo ich čaká pri ústnej maturite

            Ako funguje maturitná skúška?  https://vimeo.com/389542395

            Ako sa hodnotí externá časť maturity? https://vimeo.com/389568646

            Ako prebieha maturitná skúška? https://vimeo.com/392086164

             

             

             

             

             

             

          • Prosíme o vyplnenie dotazníka

          • Centrum vedecko-technických informácií SR vykonáva za účelom analýzy výstupov a dopadov Národného projektu „IT Akadémia – vzdelávanie pre 21 storočie“ druhé kolo (posttest) prieskumu zameraného na vzťah stredoškolákov k vzdelávaniu, ich plány po skončení štúdia a digitálnu gramotnosť. Výberový súbor tvoria žiaci všetkých ročníkov stredných škôl.Naša škola bola zaradená do súboru respondentov. Obraciame sa preto na Vás s prosbou o spoluprácu pri realizácii tohto prieskumu. Dovoľujeme si Vás požiadať, aby žiaci vyplnili online dotazník najneskôr do 29. marca 2020Dotazník je anonymný, získané údaje sa budú hromadne štatisticky spracovávať na počítači a budú použité výlučne na výskumné účely.Link na dotazník je nasledovný:

            https://dotazniky.itakademia.sk/index.php/survey/index/sid/567855/newtest/Y/lang/sk

            Za pomoc a spoluprácu Vám vopred ďakujeme.

        • Naši študenti sa vo svete nestratia
          • Naši študenti sa vo svete nestratia

          • Dňa 15. a 16. januára sa uskutočnili okresné kolá z olympiády v anglickom a nemeckom jazyku. V anglickom jazyku v kategórii 1A nás reprezentoval Kevin Hanuska a v kategórii 1B Samuel Remenár, ktorý sa umiestnil na 3. mieste a nezopakoval tak úspech z predchádzajúceho roka, keď postúpil do krajského kola. Lepšie sa darilo študentom v kategóriách 2A a 2B, kde okres Brezno bude v krajskom kole reprezentovať Natália Bachmanová zo sexty a Samuel Páleník skončil na peknom druhom mieste.

            V nemeckom jazyku sme mali svojich zástupcov v kategóriách 2A (Anna Bížová a Andrej Ján Kovacs z kvinty) a 2B kde Dominika Bieliková zo 4.B obsadila 2. miesto a postúpila tak do krajského kola. Ema Pauliaková sa pre chorobu nemohla súťaže zúčastniť.

            Všetkým študentom by sme chceli poďakovať za vynaložené úsilie a snahu a Natálii a Dominike popriať veľa šťastia v krajskom kole.

            Naši študenti z 3. a 4. ročníka a septimy sa tento rok zúčastnili aj online súťaže Best in English, kde si zmerali sily s 16462 študentami z 624 stredných škôl z 25 krajín. V silnej konkurencii sa najlepšie držal Samuel Páleník zo 4.A, ktorý získal 103 bodov (víťaz z Estónska mal 113 bodov).  Všetkým zúčastneným ďakujeme.

          • Žiaci maturitných ročníkov,

          • pripravili  pre vás tretie vydanie newslettera. Tradične prináša súhrn januárových dní otvorených dverí na vysokých školách a zoznam fakúlt s januárovou uzávierkou prihlášok. A pretože január sa nesie práve v znamení dní otvorených dverí, na druhej strane nájdete formulár, ktorý študenti môžu využiť pri ich návštevách.

            Newsletter si môžete  https://www.scio.sk/download/newsletter_SK_januar_20.pdf

          • Na potulkách po Paríži

          • O Paríži sa hovorí, že je to mesto módy, umenia, múzeí, historických pamiatok, mesto stvorené na prechádzky. My sme sa o tom presvedčili začiatkom decembra 2019. Mesto nás očarilo svojím neopakovateľným šarmom. Na každého urobilo dojem niečo iné – chlapcov zaujala 130-ročná, napriek tomu stále mladá Eiffelova veža, dievčatá si prišli na svoje v obrovskom nákupnom centre 4 saisons, ale určite sa všetkým páčilo v múzeu Louvre alebo v Múzeu impresionizmu – Orsay či vo Versailles. Najviac nás asi prekvapili francúzske vianočné trhy – krásna, decentná výzdoba a – pokoj. Čítate dobre – nijaká hlučná hudba, krik spoločensky unavených ľudí, to všetko na trhoch chýbalo. Príjemné boli aj červené hrubé koberce pomedzi stánky a zatváracie hodiny – presne o 20.00.

            Uvedomili sme si, že taký výlet vzbudí záujem pozorného návštevníka v mnohých smeroch – od fyziky (ako len stavali tú vežu), cez historické stavby (aké sú znaky gotiky) až po maliarstvo a sochárstvo (aké historické udalosti stvárňujú obrovské plátna vo versaillskej Galérii bitiek). Všetci sme sa zhodli, že sa do Paríža ešte určite vrátime. O našich zážitkoch sa bližšie dočítate v nasledujúcom čísle školského časopisu Gympeľko.

            3.A, 3.B, 4.A

          • Neobyčajný bazár

          • Tento rok prišla trieda sexta s nápadom zorganizovať neobyčajný bazár. Jeho cieľom bolo vyzbierať staré alebo nenosené oblečenie, ktoré by ešte mohlo poslúžiť niekomu inému. Zbierka, do ktorej sa zapojili nielen žiaci, ale aj učitelia, trvala tri týždne a dokopy  sa nám podarilo vyzbierať 170 kusov oblečenia.  Vyzbierané oblečenie si následne bolo možné zakúpiť za symbolické ceny. Zorganizovaním neobyčajného bazáru sme chceli prelomiť predsudky, ktoré možno mnohí z nás voči takémuto typu oblečenia majú. Zároveň sme chceli  upriamiť pozornosť žiakov na to, že kúpou oblečenia z druhej ruky dokážeme znížiť množstvo odpadu, ktorý produkujeme a nezaťažujeme vo veľkej miere našu planétu. Neobyčajný bazár mal okrem vzdelávacieho zámeru, ktorý je súčasťou environmentálneho akčného plánu Zelenej školy, aj ľudský rozmer, keďže sme pomohli dobrej veci. Všetko nepredané oblečenie sme darovali Centru pre deti a rodiny Valaská a za vyzbierané peniaze sme kúpili vianočné darčeky pre Martinka z Hronca.

                            Michaela Nomilnerová za triedu sexta

          • Návšteva z ruskej Jaroslavle

          • Po rusky alebo po anglicky? – to bola častá dilema dievčat, ktoré vo svojich rodinách privítali študentov z ruskej Jaroslavle. Vďaka spolupráci so Základnou školou Karola Rapoša, ktorá od minulého roku organizuje vzájomné výmenné pobyty, sme s nimi strávili týždeň plný zážitkov. Ukázali sme im Bratislavu, Vysoké Tatry, Banskú Bystricu aj naše mesto a jeho okolie. Zahrali si s nami florbal, či vyrábali vianočné ozdoby. Očarilo ich  vystúpenie folklórneho súboru Mostár a najmä všadeprítomná atmosféra blížiacich sa Vianoc. Ak všetko pôjde podľa plánu, v máji našich priateľov uvidíme opäť, ale tento krát v ich meste, starobylej Jaroslavli.