• Mikropočítače a mikrokontroléry v akcii

          • V rámci IT Akadémie vo štvrom ročníku vyučujeme nový informatický predmet Počítačové systémy a siete. V téme mikropočítače a mikrokontroléry žiaci pochopia rozdiel medzi mikropočítačom, mikrokontrolérom a mikroprocesorom. Oboznámia sa s platformami Arduino a Raspberry Pi  a dôraz kladieme hlavne na realizáciu praktických úloh. Pozrite sa ako to u nás vyzerá na hodine.

          • Naši žiaci na medzinárodnom veľtrhu ŠTÚDIUM A KARIERA – AKADEMIA&VAPAC®

          • Výber vysokej školy je nielen vážnym rozhodnutím, ale v súčasnosti aj pomerne náročným. Absolventi stredných škôl si vyberajú z veľkého počtu verejných, štátnych a súkromných vysokých škôl tu  na Slovensku ale i v zahraničí.

            Dňa 25. 9. 2019 sa žiaci tretieho,  štvrtého ročníka  a siedmeho ročníka osemročného gymnázia zúčastnili XXIII. ročníka medzinárodného veľtrhu Štúdia a kariéry  AKADÉMIA&VAPAC®, konaného v Bratislave. Žiaci mali príležitosť zorientovať sa v možnostiach štúdia na slovenských a zahraničných školách.  V priestoroch Incheby malo svoje stánky viac ako 150 vystavovateľov. Okrem prezentácii VŠ  si mohli žiaci vybrať aj z ponuky na zamestnanie, brigády aj jazykové pobyty.

            Žiaci mali možnosť priamo klásť zvedavé otázky ohľadom štúdia na školu o ktorú prejavujú záujem. Veríme, že veľtrh  pomohol pri ich rozhodovaní.   

            Sprievodnou akciou bola aj prehliadka SNM- Prírodovedného múzea v Bratislave.

          • Expedícia Dofe v Cerovskej vrchovine. 12.-14.9. 2019

          • Dofáci tentokrát "blúdili" v nie príliš známej, ale o to zaujímavejšej oblasti Novohradského geoparku. Počasie im vyšlo nad očakávanie, ale zažili aj krušné chvíle, keď im na dobrú noc ručali jelene, alebo krochkali diviaky. Okrem terénnych prekážok prekonávali aj jazykové bariéry, ale všetko zvládli a s otlakmi na nohách úspešne dorazili do cieľa.

          • Naši mladí záchranári sa nestratili

          • Prvé miesto v okresnom kole súťaže Mladý záchranár zabezpečil postup na XXIII. ročník Krajského kola súťaže mladých záchranárov civilnej ochrany, ktoré sa tento rok konalo 22. mája 2019,  v priestoroch výcvikového strediska VŠC DUKLA Banská Bystrica na Králikoch. Organizátorom súťaže i súťažiacim neprialo celý deň počasie, hustý dážď i hmla sťažovali ich výkony.

            Našu školu reprezentovalo družstvo v zložení E. Koštiaľová, L. Zajaková, S. Havlíček a M. Páleník z triedy kvarta.  Umiestnili sa na peknom 7. mieste, v  konkurencii ďalších 38 družstiev z celého kraja. Srdečne blahoželáme  a ďakujeme im za ich vzornú reprezentáciu našej školy.

          • Slávnostné odovzdávanie maturitných vysvedčení

          • 54 absolventov Gymnázia Jána Chalupku v Brezne si dnes 24.mája 2019 prevzalo maturitné vysvedčenia na Mestskom úrade v Brezne. Slávnostného odovzdávania sa zúčastnil pán viceprimátor Mgr. Martin Juhaniak, pán riaditeľ školy PhDr. Miroslav Glembek, pani zástupkyňa riaditeľa Ing. Jana Šteňová a triedni učitelia maturitných tried PaedDr. Peter Kováčik a Mgr. Erika Pauliaková. Všetkým absolventom prajeme úspešné vykročenie do ich ďalšieho života a  veľa šťastia na prijímacích skúškach na vysoké školy

          • Zapojili sme sa do projektu Biodiverzita do škôl

          • Skrášliť, zazelenať a zároveň zmysluplne využívať školský dvor vo vyučovacom procese sa snažíme už od septembra 2016. V tomto školskom roku sme sa potešili ponuke Nadácie Ekopolis vstúpiť do projektu Biodiverzita do škôl. Cieľom tohto projektu je podporiť zmeny školských areálov smerom k zvýšeniu rozmanitosti vedúcej k lepšej mikroklíme v okolí školy.

            Mali sme už dve pracovné stretnutia s koordinátorkou projektu z Nadácie Ekopolis, na ktorých sme sa veľa naučili o dôležitosti biodiverzity v prírode  a o možnostiach ako ju zachovať na našej záhrade. Zároveň sme sa učili plánovať, rozdeľovať si úlohy a uvedomili sme si, aké dôležité je niesť zodpovednosť za splnenie úloh, aby sme dosiahli náš spoločný cieľ.

            Na workshopoch sa zúčastnili všetci členovia kolégia Zelenej školy, aby boli o aktivitách projektu informovaní žiaci každej triedy.

            Prvý workshop prebiehal v troch celkoch. Najprv sme diskutovali o tom, čo sa skrýva pod názvom projektu Biodiverzita do škôl a riešili sme dôležitosť klímy pre náš život. Spomenuli sme klimatické činitele(prvky), ktoré už máme vybudované na našom školskom dvore, ako napríklad hmyzí hotel, jazierko, bylinkovú špirálu alebo jedlý kútik. V druhej časti  sme sa rozdelili do skupín a vyberali sme ďalšie prvky, ktoré by sme chceli zrealizovať. Ku každému sme si prichystali argumenty výberu a prezentovali sme predstavy, ako by mal vybudovaný klimatický prvok vyzerať. Najviac sa vo všetkých skupinách opakovala vertikálna zeleň, dažďové záhrady a altánok. Nakoniec sme diskutovali o ich vhodnosti pre našu záhradu, o možnostiach realizácie a náročnosti na prevedenie. Rozdelili sme si úlohy, ktoré máme splniť do ďalšieho stretnutia.

            Na druhom workshope sme už riešili konkrétny projektový zámer – vybudovanie altánku – externej učebne a v jej blízkosti vybudovanie dažďovej záhrady, ktorá by riešila problém zachytávania dažďovej vody zo strechy altánka.

            Na pracovné stretnutie prišli aj odborníci pre budovanie dažďových záhrad, ktorí nám budú pri realizácii pomáhať. Naplánovali sme si aktivity na celý nasledujúci  školský rok, vytvorili akčný plán projektu a rozdelili sme si úlohy, ktoré musíme v najbližšej dobe splniť.

            V neposlednom rade chceme poďakovať donorom  projektu: Nadácii Ekopolis, spoločnosti Veolia, Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti a Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti.

          • Zápis

          • Zápis prijatých uchádzačov sa uskutoční dňa 17. mája v čase od 10.00 do 16.00 hod. Žiak sa dostaví na zápis spolu so zákonným zástupcom. Nezabudnite si priniesť zápisný lístok.

          • Alexandrovci na ZŠ Pionierska 4 aj s našou účasťou

          • V pondelok 13.5.2019 sme sa zúčastnili súkromného stretnutia so súborom Alexandrovci (presnejšie s piatimi jeho členmi) na ktoré nás pozvali zo Základnej školy Karola Rapoša Pionierska 4.Pozvanie sme radi prijali a sme zaň nesmierne vďační. Dozvedeli sme sa veľa o histórii súboru a čo je to najcennejšie, mohli sme si aj spoločne zaspievať. Posúďte sami ako nám to  išlo!!!

          • Oficiálne výsledky z T-9

          • Oficiálne výsledky T-9, ktoré tento rok absolvovali aj osemročné gymnáziá a teda naša trieda kvarta. Z matematiky sme dosiahli úspešnosť 75,4% čoje o 12,3 % lepšie ako celoštátny priemer a zo slovenského jazyka 74,1% čo je o 11,8% lepšie ako celoštátny priemer.