IT Akadémia - Science lab
Čo prezrádza moč
- 14.10.2019 10:06
Aj v tomto školskom roku začíname na našej škole opäť overovať inovatívne metodiky prírodovedných predmetov.
Jenou z mnohých metodík, ktoré sme overovali so žiakmi 2. ročníka, je metodika Čo prezrádza moč v rámci tematického celku Životné procesy na úrovni živočíchov. Hlavným cieľom bolo pochopiť ľudský organizmus komplexne a rozumieť súvislosti medzi tráviacou, dýchacou, obehovou a vylučovacou sústavou.
Naše výskumné otázky smerovali k získaniu poznatkov o tom, či vieme zo vzorky moču zistiť zdravotný stav a prečo lekár vyžaduje od pacientov vzorku moču. Využili sme riadené bádanie, v ktorom sme žiakov rozdelili do skupín. Pre každú skupinu sme pripravili do kadičiek inú, umelo vytvorenú vzorku „moču“: a) bylinný čaj – moč zdravého pacienta, b) voda s červeným farbivom/cviklou – prítomnosť krvi v moči, c) jablkový džús – sladkastý zápach poukazujúci na cukrovku, d) čierny čaj s múkou – zákal indikujúci zápal.
Žiaci sledovali vizuálne vlastnosti moču – farbu, konzistenciu, prehľadnosť a zápach. Výsledky zapísali do pracovného listu. Pomocou aplikácie https://apkpure.com/analisi-delle-urine/com.giuseppe_nania.analisi_urine zhotovili fotografiu a vzorke priradili jej farbu podľa farebnej škály, ktorá sa nachádza v aplikácii. Podľa popisu v aplikácii a za pomoci podporných materiálov priradili žiaci svojej vzorke kartičku na stanovenie moču. Následne vyhodnotili výsledok a pomocou zistených informácií určili, či je vzorka od zdravého pacienta, alebo má vzorka príznaky určitého ochorenia. Všímali sme si, či žiak zhrnul do záveru všetky možné príčiny. V prípade červenej farby či zhodnotil prítomnosť krvi ale aj príjem potravín zafarbených do červena ako sú mrkva, cvikla, rebarbora. V prípade sladkého zápachu či zhodnotil vysoký obsah cukru v moči, v prípade zakaleného moču hustotu a množstvo prijatých tekutín, prípadne prítomnosť rôznych baktérií v moči.
V závere sme rozšírili vedomosti žiakov o ďalšie poznatky týkajúce sa vylučovacej sústavy. Zamerali sme sa na poznatky o anatómii obličky a obličkového telieska, na prepojenie vedomosti žiakov o vzťahoch medzi tráviacou, dýchacou, obehovou a vylučovacou sústavou.
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články