• Poznáš vtáka po perí?
      • Poznáš vtáka po perí?

      • 26.11.2019 12:59
      • V rámci tematického celku  Vnútorná stavba stavovcov a témy Povrch tela stavovcov v predmete biológia sme so žiakmi tercie overovali metodiku Poznáš vtáka po perí?  Hlavným cieľom bolo opísať povrch tela stavovcov, vysvetliť význam kože pre stavovcov, vymenovať vrstvy kože stavovcov, uviesť  príklady kožných útvarov stavovcov, popísať stavbu vtáčieho pera.
      • Metodika je zameraná na rozvoj predstavivosti a kritického uvažovanie žiakov. V rámci diskusie si žiaci predstavujú rôzne druhy stavovcov s rozličným povrchom tela, napr. šupiny rýb, vlhkú kožu žiab, perie vtákov, srsť cicavcov a pod. Pomocou aktivity s názvom „Uhádni ma“ (PowerPoint prezentácia) určovali žiaci názvy živočíchov, o ktorých si myslia, že je ich časť povrchu tela znázornená na obrázku (krokodíl, vták, ryba, zebra, baran,  mačka, človek).

        K nasmerovanému bádaniu viedla úloha, v ktorej mali žiaci uviesť, čo sa stane s perím vtáka, ktorý pristane na hladine oceánu a na ropnej škvrne. Uskutočnili sme so žiakmi porovnanie. Jedno vtáčie pero vložili do osolenej vody, druhé do osolenej vody s olejom a kakaovým práškom (vytvorili sme dojem ropy).  Potom obe perá pretiahli cez papierový obrúsok (simulácia otrepania vtáka) a položili na igelit.  Žiaci pozorovali  rozdiely v stavbe pera pred a po pokuse. Z pozorovania by malo vyplynúť že vták, ktorý pristál na hladinu oceána má neporušené pero, vták, ktorý pristál na ropnej škvrne má pero rozdelené do mnohých zlepených častí a nemôže vzlietnuť.  V závere sme diskutovali so žiakmi o tom, akým kúpeľom vedia dobrovoľníci pomôcť týmto vtákom. (Možnosti: studená voda, studená voda so saponátom, teplá voda so saponátom.)

        Poznámka: Postup pokusu je možné realizovať aj pomocou videa: https://www.youtube.com/watch?v=CblumRrXFnw&feature=youtu.be

      • Naspäť na zoznam článkov