• Ako rastú listy?

• 15.12.2019 20:39
      • Metodika  Ako rastú listy?, ktorú sme overovali so žiakmi  z tried sexta a II.A , sa zaoberá morfológiou a anatómiou listu rastlín.

• Pomocou interaktívnej demonštrácie sme sústredili pozornosť žiakov na rozdiely  rôznych listov rastlín (tvar, žilnatina, postavenie listov na stonke).  Následne dostali žiaci živý materiál – stonky, ktoré majú  listy s rôznou žilnatinou, rôznym postavením listov, s rôznym tvarom listov  a pracovný list. Ich úlohou bolo nájsť rastliny, ktoré majú žilnatinu/postavenie listov na stonke ako uvádza pracovný list. Žiaci vyhotovili fotografiu, na ktorej je daný znak viditeľný a pomocou aplikácie Pl@ntNet určovali  druh rastliny.

Pomocou krátkeho filmu  sme sprístupnili žiakom záznam klíčenia a rastu rastliny. Žiaci pozorovali rozdiel medzi vyrastaním klíčnych listov a ostatných listov,  rast jednotlivých častí mladej rastliny.  Do skopírovaného obrázku  z pracovného listu vkladali  v programe skicár popis novovznikajúcej rastliny.

Predstavenie zrýchleného pohybu pri klíčení a raste výhonku pomocou časozberného záznamu  pomáha žiakom  pochopiť pomaly prebiehajúce  deje v rastlinnom organizme.

Mgr. Erika Pauliaková