• Čo sa deje s potravou v našom tele?

• 20.02.2020 08:34
      • Metodika, ktorú sme ralizovali so žiakmi tercie, je zameraná na uvedomenie si významu tráviacej sústavy  v súvislosti s obehovou a dýchacou sústavou. Význam potravy žiaci prestanú vnímať len z pohľadu udržania života organizmu.  Pomocou animácií a realizáciu pokusu si žiaci uvedomili procesy trávenia a vstrebávania živín, procesy premeny látok a energie, význam obehovej sústavy pri vstrebávaní živín, význam dýchacej sústave pri premene látok v ľudskom organizme.

• Realizáciou pokusu sme dokázali prítomnosť enzýmu v slinách, ktorý štiepi potravu – škrob. Do jednej skúmavky sme dali malé kúsky chleba, do druhej rozžutý chlieb so slinami. Obsah v skúmavkách sme zriedili s vodou a pridali sme niekoľko kvapiek Lugolovho roztoku (roztok jódu, používa sa na dôkaz škrobu).  Kúsky chleba sa zafarbili na modro, rozžutý chlieb sa nesfarbil do modra. Žiaci vyvodili záver – v slinách sa nachádza enzým ptyalín, ktorý štiepi škrob na jednoduchšie cukry.

Pomocou tabuliek s energetickou hodnotou potravín  žiaci navrhovali látkovo a energeticky vyvážený denný jedálny lístok. Museli brať do úvahy aj ich bežný výdaj energie, ktorý zodpovedá ich veku.