• Názov projektu

Učíme pre život - učíme v súvislostiach

Kód ITMS2014+

312011U951

Miesto realizácie

Gymnázium Jána Chalupku, Štúrova 13, 977 01 Brezno

Operačný program

Ľudské zdroje

Spolufinancovaný z

Európsky sociálny fond, Európsky fond regionálneho rozvoja, Štátny rozpočet SR, zriaďovateľ školy

Prioritná os

1. Vzdelávanie

Konkrétny cieľ

1.1.1 Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov

Hlavné aktivity projektu:

1. Podpora čitateľskej, matematickej, finančnej a prírodovednej gramotnosti žiakov na gymnáziu

Cieľ aktivity: Zlepšiť výsledky žiakov v oblasti čitateľskej, matematickej, finančnej a prírodovednej gramotnosti prostredníctvom uplatnenia extra hodín a realizáciou aktivít mimoškolskej činnosti.

1.1 Extra hodiny budú slúžiť na  implementovanie inovatívnych metód a foriem vyučovania so zameraním sa na všetky gramotnosti. Využívať budeme interaktívne a digitálne vyučovanie, nové učebné pomôcky a modernú literatúru. Extra hodiny sa budú vyučovať nad rámec povinných a disponibilných hodín stanovených v rámci ŠVP a to v nasledovnom rozsahu:

osemročné štúdium extra hodiny v predmetoch delené hodiny v predmetoch
      prima BIO
      sekunda SJL, CHE
      tercia SJL, GEO
      kvarta SJL MAT
      kvinta SJL, INF BIO, MAT
      sexta SJL, GEO CHE, MAT
      septima SJL, OBN
      oktáva SJL
      štvorročné štúdium extra hodiny v predmetoch delené hodiny v predmetoch
       1.ročník  SJL, INF  BIO, MAT
       2.ročník  SJL, GEO  CHE, MAT
       3.ročník  SJL, OBN
       4. ročník  SJL

1.2 Mimoškolská činnosť

Naša škola sa rozhodla rozvíjať jednotlivé gramotnosti žiakov aj v rámci mimoškolského vzdelávania, ktoré nenásilnou hravou formou prehlbujú vedomostia znalosti žiakov. Počas realizácie projektu plánujeme zaviesť 2 krúžky: Prírodovedný krúžok a Čitateľský krúžok.

2. Podpora vzdelávania pedagogických zamestnancov gymnázia

Cieľ aktivity: Zvýšiť kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu prostredníctvom podpory rozvoja kľúčových kompetencií pedagogických zamestnancov s cieľom rozvíjania matematickej, čitateľskej, finančnej a prírodovednej gramotnosti žiakov.

2.1 Pedagogické kluby

Cieľ: Rozvíjať čitateľskú, matematickú, finančnú a prírodovednú gramotnosť žiakov prostredníctvom výmeny skúseností a best practice z vlastnej vyučovacej činnosti pedagógov. V priebehu realizácie projektu vytvoríme tieto pedagogické kluby: Pedagogický klub SJL, Pedagogický klub MAT-INF-OBN a Pedagogický klub  CHE-BIO-GEO.

Kluby sa budú venovať týmto témam:

• výsledky medzinárodných meraní PISA a možné spôsoby pre ich zlepšenie,

• identifikovanie problémov vo vzdelávaní a možné spôsoby ich riešenia, s dôrazom na rozvoj matematickej/ čitateľskej/ finančnej/ prírodovednej gramotnosti(podľa zamerania klubu),

• výmena skúsenosti s aplikovaním nových progresívnych metód a foriem práce, s využívaním didaktických postupov a metód orientovaných na rozvojkľúčových kompetencií žiakov, s orientáciou na matematickú/čitateľskú/finančnú/prírodovednú gramotnosť (podľa zamerania klubu),

• implementovanie medzipredmetových vzťahov vo vzdelávacom procese.

2.2 Vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov

Realizácia vzdelávaní bude prebiehať interne, učitelia si budú odovzdávať poznatky, ktoré získali absolvovaním rozličných vzdelávacích aktivít na metodickýchcentrách, vysokých školách a iných akreditovaných vzdelávacích inštitúciách. Školenia sa budú realizovať na pôde školy. Celkovo bude do aktivity zapojených 13 pedagógov. Neakreditované školenia budú zamerané na využitie školského informačného systému aSc Agenda a prostredia EduPage v praxi učiteľa, využitie ITScience laboratória na vyučovaní, rozvoj finančnej gramotnosti a využitie myšlienkových máp pri práci pedagóga.

3. Koordinácia projektu

V rámci tejto povinnej aktivity prebieha komplexné riadenie projektu. Riadenie prebieha v súlade s platnými predpismi SR a EÚ, Príručkou pre prijímateľa, Príručkou pre realizáciu verejného obstarávania, Zmluvou o poskytnutí NFP a ďalšími záväznými dokumentmi viažucimi sa na projekt.