Existuje na Slovensku širší politický a spoločenský konsenzus o postavení a mieste SR v EÚ? Čo vlastne znamená byť občanom členského štátu EÚ? Aké výhody, ale aj záväzky toto členstvo prináša ? Aký bude ďalší vývoj európskeho projektu? Existuje recept na prinavrátenie dôvery občanov v EÚ a odklonenie sa od súčasného trendu euroskepticizmu a populizmu? Ale hlavne, akú Úniu tu dnes máme a akú ju zajtra chceme mať?
Na tieto otázky sme hľadali odpovede v diskusii, na ktorej sme sa zúčastnili 15. októbra 2018 v aule UMB v Banskej Bystrici. Pozorne sme počúvali pána Richarda Rašiho, podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, pána Františka Ružičku, štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR i pána Roberta Hajšela, riaditeľa informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.
Počas slnečného predpoludnia sme mali priestor na interaktívnu a neformálnu výmenu názorov o tom, čo pre nás znamená Európska únia, ako vnímame jej pozitívne i negatívne stránky i čo od nej očakávame. Zaujímavý bol pre nás aj Trenažér demokracie – učili sme sa umeniu viesť dialóg a argumentovať nielen v priamej komunikácii, ale aj na sociálnych sieťach.
Pri spiatočnej ceste domov sme hodnotili prežitý deň a zhodli sme sa na tom, že podujatie organizované Ministerstvom zahraničných vecí bolo veľmi zaujímavé a pre nás prínosné. Potvrdilo sa nám konštatovanie – to nie je politika – to je život.