Termín na podanie prihlášky na základnej škole: 10.apríl 2019
I. kolo prijímacích skúšok: 13.máj 2019 (pondelok ) a 16.máj 2019 (štvrtok)
Termín na podanie prihlášky na základnej škole: 10.apríl 2019
I. kolo prijímacích skúšok: 13.máj 2019 (pondelok ) a 16.máj 2019 (štvrtok)
pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na škole darovaním 2% z dane!
Zákon Vám umožňuje darovať 2 % zo svojich daní z príjmov neziskovej organizácii, ako je aj naše Rodičovské združenie. Tento dar Vás nič nestojí, pretože daň by ste inak odviedli štátu. Vaše 2 % pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní našich aktivít v prospech Vašich detí. Využite možnosť rozhodnúť o Vašich 2%!
Finančné prostriedky budú použité na:
Ak sa rozhodnete darovať nám 2% zo svojich daní z príjmu, pripravili sme pre Vás stručný návod, ako na to.
Jozef Kalman zo IV.A veľmi úspešne reprezentoval našu školu keď v konkurencii 25 súťažiacich z celého Banskobystrického kraja vyhral krajské kolo ekonomickej olympiády a postupuje do celoštátneho kola, Gratulujeme!!!
Krásny slnečný deň, viac ako 40 účastníkov, všetko v poriadku bez zranení a tu sú výsledky:
Dievčatá: 1. Júlia Jurošová, 2.Žofia Surová, Timea Berčíková, (obe v rovnakom čase)
Chlapci: 1.Gabriel Kňaze, 2.Martin Kokavec, 3.Peter Belko
Dievčatá- registrované: 1. Juliana Piliarová, 2.Lívia Kupcová, 3. Nina Kováčiková
Chlapci - registrovaní: 1.Viliam Vičan
Snowboard: 1.Dušan Kafrík, 2.Benjamín Auxt, 3.Martin Hajko
Gratulujeme a tešíme sa na ďalší ročník.
Dňa 20.2.2019 sa v Gymnáziu Martina Kukučína v Revúcej uskutočnilo regionálne kolo v basketbale žiačok a žiakov ZŠ a osemročných gymnázií. Naši žiaci postupujú do krajského kola po finálovom víťazstve nad ZŠ Tornaľa.
Srdečne blahoželáme!
Dňa 7.2. 2019 sa v Banskej Bystrici uskutočnilo krajské kolo Olympiády ľudských práv. Našu školu veľmi úspešne reprezentovala Anna Príbojová (III.A) a obsadila vynikajúce 1. miesto.
Aničke blahoželáme a držíme palce v celoštátnom kole !
List, ktorý sme dostali od prof. Ing. Márie Bielikovej - dekanky Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave - poteší a zároveň zaväzuje. Aj naďalej je našim hlavným cieľom vychovávať študentov, ktorí sa nestratia v živote a ktorí vedia kvalitné vzdelanie z nášho gymnázia zúročiť aj na vysokej škole.
7. februára 2019 sa na ZŠ Pionierska 2 konalo okresné kolo Geografickej olympiády, kde našu školu reprezentovali 6 žiaci: Gregor Moniš (príma), Lukáš Kvietok (sekunda), Samuel Remenár (sekunda), Martin Kopčány (kvarta), Alžbeta Kvietková (kvarta), Aneta Potkányová (kvarta). Do krajského kola postúpili Samuel Remenár (sekunda), ktorý obsadil 1. miesto a tiež Gregor Moniš (príma), ktorý sa umiestnil na 2. mieste v kategórii F.
Úspešnými riešiteľmi boli aj Lukáš Kvietok (sekunda) v kategórii F a Martin Kopčány (kvarta) v kategórii E.
V školskom kole GO v kategórii GQIQ (25. januára 2019) sa z našich 6 účastníkov (Martin Kopčány, Anna Bížová, Aneta Potkányová, Ingrid Bučková, Alžbeta Kvietková, Šimon Surový) medzi postupujúcich do krajského kola prebojovali Martin Kopčány (kvarta) a Anna Bížová (kvarta).
V krajskom kole GO, ktoré sa konalo 8. februára 2019 na UMB v Banskej Bystrici, nás v kategóriách A, B, Z zastupovali 2 študenti veľmi úspešne, pretože opäť postúpili do celoslovenského kola. Ľubomír Švantner (3.B) obsadil 2. miesto v kategórii A s prácou Albánsko na ceste do EÚ – nový turistický raj? a Peter Sojka (3.B) obsadil 1. miesto v kategórii B s prácou Kultúrnohistorické pamiatky na Slovensku a cestovný ruch, ako aj 3. miesto v kategórii Z.
Ďakujeme za výborný výkon všetkým zúčastneným.
Víťazom a postupujúcim blahoželáme a prajeme im veľa úspechov v krajskom, či celoslovenskom kole.
19.novembra 2018 bolo v našej škole ešte rušnejšie ako zvyčajne. Žiaci kolégia Zelenej školy a euroscoláci zorganizovali projektový deň. Ich cieľom bolo predstaviť spolužiakom, učiteľom a verejnosti aktivity, ktoré spoločne realizovali v rámci plnenia úloh pre získanie medzinárodného certifikátu a vlajky Zelenej školy, certifikátu medzinárodného programu Jedlá zmena a certifikátu Ambasádor európskeho parlamentu.
Zároveň chceli zapojiť čo najviac spolužiakov do aktivít, počas ktorých si uvedomia, že svojím zodpovedným prístupom k spotrebe energie, potravín, predmetov dennej potreby prispievajú k znižovaniu svojej uhlíkovej stopy a dokážu sa šetrnejšie správať k životnému prostrediu.
Zástupcovia každej triedy sa zúčastnili globálneho varenia, kde skúmali cestu potravín k spotrebiteľovi a zamerali sa na stravovanie z environmentálneho, etického, estetického a ekonomického hľadiska. Vypočítali uhlíkovú stopu pripraveného jedla – vajíčkovej nátierky a jednoznačne sa zhodli, že pri nákupoch budú uprednostňovať slovenské produkty a podporovať miestnych farmárov.
Najmladší spolužiaci z primy a sekundy skúmali, ako sme všetci prostredníctvom obchodu prepojení so zvyškom sveta a hľadali rozdiel medzi voľným a spravodlivým obchodom. Spoznali logo Fair trade a rozhodli sa zmapovať predajne v našom okolí, v ktorých nájdu produkty označené týmto logom.
Druháci, sextáni a žiaci kvarty prezentovali enviroprojekty zamerané na zníženie uhlíkovej stopy, ktoré vypracovali na hodinách anglického jazyka. Je potrebné vyzdvihnúť ich pripravenosť diskutovať o globálnych problémoch v cudzom jazyku, čo určite ocenia pri návšteve našich priateľov zo Španielska, Portugalska a Rakúska v spoločnom projekte Erazmus +, ktorého hlavnou témou je udržateľné stravovanie a globálne otepľovanie.
V ďalšej triede šikovní dobrovoľníci ukázali proces upcyklácie. Háčkovali, ale namiesto vlny či priadze používali staré oblečenie, najmä tričká, ktoré strihali na tenké pásiky a z nich vyrábali užitočné predmety – podsedáky. Neskôr by chceli takýmto spôsobom vyrobiť nákupné tašky, aby prispeli k zníženiu používania plastových vreciek a tašiek pri nákupoch.
V chemickom laboratóriu naši kvintáni pripravili mydlo a aby pekne voňalo, použili esencie, ktoré získali z rastlín z našej školskej záhrady. Vyrobené mydielka budú ponúkať na predvianočnom trhu organizovanom v škole. Poukázali tak na využiteľnosť poznatkov z chémie v praktickom živote a zároveň si preveria aj svoju finančnú gramotnosť.
V učebni biológie sme si spoločne vychutnávali upokojujúci čaj. Bylinky sme získali zo zberu liečivých rastlín, ktoré rastú v našej záhrade, ktorá učí. Vznikla v rámci projektov Záhrada, ktorá učí a Zelená škola.
Sumár našich euroaktivít sme robili v euroscolskej učebni, kde sme s mladšími žiakmi realizovali rovesnícke vzdelávanie a potom sme sa si spolu zaspievali ľudové piesne – ako správni nositelia kultúrnych tradícií v rámci roku Európskeho kultúrneho dedičstva.
Na tento zaujímavý deň prijal pozvanie aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Ján Lunter, ktorý vysoko hodnotil nielen kvalitu pripravených aktivít, ale aj práce žiakov počas uplynulého obdobia. Ako držiteľ ocenenia Za podnikateľské srdce a víťaz ocenenia Via Bona Slovakia 2014 v kategórii Zodpovedná stredná firma roka sa na besede s našimi žiakmi podelil o skúsenosti v oblasti podnikania, presadzovania slovenských výrobkov na trhu a ochotne odpovedal aj na ich zvedavé otázky.
Aj tento rok sa uskutočnilo školské kolo OAJ, ktorej sa zúčastnilo 57 študentov našej školy v 4 kategóriách.
V kategórii 1A (prima, sekunda) súťažilo 13 študentov, z ktorých boli najlepší: Samuel Remenár, Lukáš Kvietok a Samuel Rybovič.
V kategórii 1B (tercia, kvarta) boli rozdiely najtesnejšie, no nakoniec zvíťazili: Michal Halgaš, Michal Pôbiš a Timo Caban.
V kategórii 2A najlepšie obstáli: Alexandra Vojtasová, Sára Schonová a Simona Kubandová.
A v kategórii najstarších študentov 2B nesklamali: Martin Turňa, Daniel Caban a Samuel Páleník.
Najlepší boli odmenení vecnými cenami, na ktoré nám prispela Rada rodičov, ktorej by sme sa týmto chceli poďakovať. Veríme, že víťazi nás budú úspešne reprezentovať v okresných a krajských kolách.
Viedeň je krásna v každom čase, no v tom predvianočnom asi najviac. Vysvietené ulice, voňavé stánky, príjemná atmosféra. Ale neboli sme tam len kvôli povestným vianočným trhom. Pozreli sme si Schönbrun, Dóm svätého Štefana, Umelecko-historické múzeum. Vďaka vynikajúcemu sprievodcovi sme sa dozvedeli mnoho zaujímavostí z histórie. Vedeli ste napríklad, že známa Ringstrasse kopíruje línie pôvodných hradieb okolo mesta? Jeden deň na Viedeň zďaleka nestačí, ale aspoň máme dôvod sa sem opäť vrátiť.
16.novembra sme v škole privítali vzácnu návštevu, europoslanca pána Vladimíra Maňku.
Ako hodnotia účasť na stretnutí s hosťom naši žiaci?
Mne sa najviac páčilo, keď sme rozoberali problematiku volieb do Európskeho parlamentu. Vieme, že na Slovensku bola účasť v minulých voľbách najnižšia v Európskej únii – len 13 %. Mladí ľudia prišli ešte v menšom počte – bolo ich len 6 %. V rámci tohtoročného projektu sa snažíme osloviť čo najviac našich priateľov v škole, v záujmových krúžkoch a počas spoločných stretnutí. Oslovujeme a presviedčame aj našich rodičov a príbuzných, aby v si máji 2019 našli čas a šli voliť našich zástupcov do Európskeho parlamentu – tentoraz ich bude o jedného viac – 14. Hľadali sme možné riešenie, ako zvýšiť účasť vo voľbách. Štvrták Martin navrhol, že by bolo dobré, keby voľby boli povinné. Pána europoslanca to prekvapilo, že sme takí prísni. Oponovali sme mu, že sú krajiny v EÚ, kde sú voľby povinné. Volebná účasť tam pravidelne dosahuje viac ako 90 % (napr.Dánsko). Hlasovali sme a 60 prítomných bolo za povinné voľby. Otázkou zostáva, čo urobiť tým, ktorí by napriek tomu neprišli voliť. Opäť sa opakovala situácia – boli sme prísni a viacerí navrhovali rôzne sankcie – najviac peňažné pokuty v rôznej výške. Tu ukázal svoju múdrosť a diplomaciu pán Maňka ktorý povedal, že je lepšie ľudí motivovať dodržiavať zákony formou benefitov, nie represívne (ako sme to chceli my). Znamená to, že ak by šiel plnoletý občan voliť, dostal by nejaký benefit – poukaz, možný odpočet dane a podobne.
Denisa z 2.A
Rád by som povedal pár slov k stretnutiu s europoslancom, pánom Vladimírom Maňkom, ktorý bol ochotný, prijal pozvanie a prišiel k nám na gymnázium prediskutovať témy, týkajúcich sa Európskej Únie, ale aj to, aké to je byť poslancom v Európskom parlamente. V úvode nášho stretnutia nám porozprával, na čom aktuálne pracujú v Európskom parlamente a v jednotlivých výboroch, ale aj to, ako riešili niektoré už dnes aktuálne nariadenia ako napríklad zrušenie roamingových poplatkov. Hneď potom prišla na rad očakávaná diskusia. Pýtali sme sa mnoho pre nás zaujímavých otázok, na ktoré sme dostali ešte zaujímavejšie odpovede. Pán Maňka bol k nám veľmi otvorený a úprimný. Dostali sme od neho pravdivé informácie, nie ako častokrát uverejňované polopravdy, ktoré vypúšťajú médiá na obrazovky alebo internet. Taktiež nám vysvetlil, prečo niektorí ľudia vymýšľajú a šíria hoaxy, či už o europoslancoch alebo o EÚ. Počas nášho stretnutia sme prediskutovali množstvo rozličných tém, ako napríklad zámer zrušenia striedania letného a zimného času, nahradenie financií po odchode Veľkej Británie z EÚ, ako lepšie využívať eurofondy na Slovensku. Z tejto diskusie som si odniesol mnoho nových poznatkov, vďaka ktorým som získal omnoho objektívnejší pohľad na EÚ. Zistil som, že temer všetko, o čom sme diskutovali, sa ma týka. Túto diskusiu hodnotím vysoko pozitívne.
David z 2.A
#nevyhovarajsa a príď aj ty darovať krv!
Daruj krv – daruj život – daruj radosť
13.novembra 2018 sa podarilo odovzdať krv 22 študentom a učiteľom našej školy. So cťou treba pripomenúť ešte 12 statočných, ktorých z odberu vyradil neľútostný lekár pre zdravotné problémy – vysoký tlak, málo hemoglobínu, ale najmä – nízka hmotnosť ! – 6 dievčat malo menej ako 50 kg, čo bolo dôvodom pre ich dočasné vyradenie.(Lekár si dokonca priniesol digitálnu váhu a nepomohli ani prosebné pohľady našich na darcovstvo odhodlaných, ale príliš málo vážiacich štvrtáčok).
Všetkým statočným patrí naše poďakovanie, potom už len rýchlo pomôcť zdravotníkom poznášať materiál, postele, do triedy nasťahovať späť lavice, stoličky a predsavzatie, že keď budeme mať 18 a viac ako 50 kg, určite sa pridáme ďalší.
Poučenie – ak nie ste zdraví a nemáte viac ako 50 kg, neskúšajte to! Taktiež musíte byť minimálne 2 týždne po chorobe (angína, chrípka). Z darcovstva vás dočasne vyradia aj nevinné soplíky a herpes.
Možnosť na reparát bude vo februári 2019 – Valentínska kvapka krvi.
Dňa 8.11.2018 sa žiaci nášho gymnázia zúčastnili majstrovstiev okresu Brezno základných
škôl a osemročných gymnázií v streľbe zo vzduchovej pušky. Naši mladí strelci sa umiestnili
na popredných miestach a to nasledovne:
Kategória mladší žiaci:
- družstvá ( S. Kovalčík , M. Kvietok, D. Štulajter) 1.miesto
- jednotlivci ( S. Kovalčík) 1.miesto
Kategória starší žiaci:
- družstvá (Š. Surový, A. Kortán , M. Pálenik ) 1.miesto
- jednotlivci ( A. Kortán) 1.miesto
Srdečne blahoželáme
V piatok 19.10.2018 naši žiaci ukázali, že im príroda nie je ľahostajná a zapojili sa do čistenia chodníkov na Dedečkovu chatu. Nebolo to len o upratovaní, pre účastníkov bol pripravený sprievodný program na tému „Medzinárodný deň stromov“ a samozrejme aj zdravá sladká odmena za vyzbierané odpadky.
Výber vysokej školy je nielen vážnym rozhodnutím, ale v súčasnosti aj pomerne náročným. Absolventi stredných škôl si vyberajú z veľkého počtu verejných, štátnych a súkromných vysokých škôl tu na Slovensku ale i v zahraničí.
Dňa 10. 10. 2018 sa žiaci tretieho, štvrtého ročníka a ôsmeho ročníka osemročného gymnázia zúčastnili medzinárodného veľtrhu Štúdia a kariéry AKADÉMIA&VAPAC®, konaného v Bratislave. Žiaci mali príležitosť zorientovať sa v možnostiach štúdia na slovenských a zahraničných školách. V priestoroch AEGON arény malo svoje stánky viac ako 220 vystavovateľov. Okrem prezentácii VŠ si mohli žiaci vybrať aj z ponuky na zamestnanie, brigády aj jazykové pobyty.
Žiaci mali možnosť priamo klásť zvedavé otázky ohľadom štúdia na školu o ktorú prejavujú záujem. Veríme, že veľtrh pomohol pri ich rozhodovaní.
Sprievodnou akciou bola aj prehliadka hradu Devín, spojená s výstavou venovanou k 100. výročiu vzniku Československej republiky.
28. október bol pre našich nových spolužiakov výnimočný. Každoročným zvykom na našej
škole je uvádzanie prvákov do „stavu študentského“. Tohtoročný „zoznamovák“ (tak sa toto
uvádzanie nazýva) sa niesol v duchu starogréckých božstiev. V kinosále Mestského domu
kultúry sme mohli vidieť najvyššieho boha Dia, Dionýza, Hádesa či bohyne Afroditu, Aténu,
Niké i ďalších. Títo pripravili pre budúcich gymnazistov rôzne úlohy, ktorých splnením si
mali zaslúžiť členstvo v radoch študentov našej školy. Popoludnie sa vydarilo, úlohy boli
splnené a všetci prváci boli pasovaní za gymnazistov. Vyvrcholením tejto milej akcie bol
nielen úsmev na perách, ale aj spoločné zanôtenie známej piesne Úsmev.
Jesenné lístie, krásne farby, slnečné počasie - to bolo inšpiráciou na hodinách výtvarnej výchovy v triedach príma, sekunda a tercia... a tu je výsledok.
Powered by aSc EduPage