• Fajčiť alebo nefajčiť? To je otázka ...
          • Fajčiť alebo nefajčiť? To je otázka ...

          • Na hodine biológie sme v rámci overovania metodík realizovali so žiakmi tercie televíznu reláciu, ktorá sa venovala téme ZDRAVIE: Čo poškodzuje našu dýchaciu sústavu?  Zo žiakov sa stali špecialisti: športovci -  lekári, psychológovia, pľúcni špecialisti, toxikológovia, prezidenti Národnej koalície pre kontrolu tabaku v SR. Nechýbali ani výnimoční žiaci, ktorí svojim plagátom a aktivitami zvíťazili v celoslovenskom kole súťaže Zdravý život a moderátori, ktorí nás televíznou reláciou sprevádzali.

          • Čo sa deje s potravou v našom tele?

          • Metodika, ktorú sme ralizovali so žiakmi tercie, je zameraná na uvedomenie si významu tráviacej sústavy  v súvislosti s obehovou a dýchacou sústavou. Význam potravy žiaci prestanú vnímať len z pohľadu udržania života organizmu.  Pomocou animácií a realizáciu pokusu si žiaci uvedomili procesy trávenia a vstrebávania živín, procesy premeny látok a energie, význam obehovej sústavy pri vstrebávaní živín, význam dýchacej sústave pri premene látok v ľudskom organizme.

          • Informácie pre maturantov

          • Na základe spolupráce NÚCEM a Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií v Bratislave vznikli 3  videá o maturitnej skúške.  Maturanti z tejto školy v ňom podávajú svojim rovesníkom jednoduchou formou základné informácie o tom, na čo je dôležité sa pripraviť v externej a písomnej forme internej časti maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry, a aj o tom, čo ich čaká pri ústnej maturite

            Ako funguje maturitná skúška?  https://vimeo.com/389542395

            Ako sa hodnotí externá časť maturity? https://vimeo.com/389568646

            Ako prebieha maturitná skúška? https://vimeo.com/392086164

             

             

             

             

             

             

          • Prosíme o vyplnenie dotazníka

          • Centrum vedecko-technických informácií SR vykonáva za účelom analýzy výstupov a dopadov Národného projektu „IT Akadémia – vzdelávanie pre 21 storočie“ druhé kolo (posttest) prieskumu zameraného na vzťah stredoškolákov k vzdelávaniu, ich plány po skončení štúdia a digitálnu gramotnosť. Výberový súbor tvoria žiaci všetkých ročníkov stredných škôl.Naša škola bola zaradená do súboru respondentov. Obraciame sa preto na Vás s prosbou o spoluprácu pri realizácii tohto prieskumu. Dovoľujeme si Vás požiadať, aby žiaci vyplnili online dotazník najneskôr do 29. marca 2020Dotazník je anonymný, získané údaje sa budú hromadne štatisticky spracovávať na počítači a budú použité výlučne na výskumné účely.Link na dotazník je nasledovný:

            https://dotazniky.itakademia.sk/index.php/survey/index/sid/567855/newtest/Y/lang/sk

            Za pomoc a spoluprácu Vám vopred ďakujeme.

        • Naši študenti sa vo svete nestratia
          • Naši študenti sa vo svete nestratia

          • Dňa 15. a 16. januára sa uskutočnili okresné kolá z olympiády v anglickom a nemeckom jazyku. V anglickom jazyku v kategórii 1A nás reprezentoval Kevin Hanuska a v kategórii 1B Samuel Remenár, ktorý sa umiestnil na 3. mieste a nezopakoval tak úspech z predchádzajúceho roka, keď postúpil do krajského kola. Lepšie sa darilo študentom v kategóriách 2A a 2B, kde okres Brezno bude v krajskom kole reprezentovať Natália Bachmanová zo sexty a Samuel Páleník skončil na peknom druhom mieste.

            V nemeckom jazyku sme mali svojich zástupcov v kategóriách 2A (Anna Bížová a Andrej Ján Kovacs z kvinty) a 2B kde Dominika Bieliková zo 4.B obsadila 2. miesto a postúpila tak do krajského kola. Ema Pauliaková sa pre chorobu nemohla súťaže zúčastniť.

            Všetkým študentom by sme chceli poďakovať za vynaložené úsilie a snahu a Natálii a Dominike popriať veľa šťastia v krajskom kole.

            Naši študenti z 3. a 4. ročníka a septimy sa tento rok zúčastnili aj online súťaže Best in English, kde si zmerali sily s 16462 študentami z 624 stredných škôl z 25 krajín. V silnej konkurencii sa najlepšie držal Samuel Páleník zo 4.A, ktorý získal 103 bodov (víťaz z Estónska mal 113 bodov).  Všetkým zúčastneným ďakujeme.

          • Žiaci maturitných ročníkov,

          • pripravili  pre vás tretie vydanie newslettera. Tradične prináša súhrn januárových dní otvorených dverí na vysokých školách a zoznam fakúlt s januárovou uzávierkou prihlášok. A pretože január sa nesie práve v znamení dní otvorených dverí, na druhej strane nájdete formulár, ktorý študenti môžu využiť pri ich návštevách.

            Newsletter si môžete  https://www.scio.sk/download/newsletter_SK_januar_20.pdf

          • Na potulkách po Paríži

          • O Paríži sa hovorí, že je to mesto módy, umenia, múzeí, historických pamiatok, mesto stvorené na prechádzky. My sme sa o tom presvedčili začiatkom decembra 2019. Mesto nás očarilo svojím neopakovateľným šarmom. Na každého urobilo dojem niečo iné – chlapcov zaujala 130-ročná, napriek tomu stále mladá Eiffelova veža, dievčatá si prišli na svoje v obrovskom nákupnom centre 4 saisons, ale určite sa všetkým páčilo v múzeu Louvre alebo v Múzeu impresionizmu – Orsay či vo Versailles. Najviac nás asi prekvapili francúzske vianočné trhy – krásna, decentná výzdoba a – pokoj. Čítate dobre – nijaká hlučná hudba, krik spoločensky unavených ľudí, to všetko na trhoch chýbalo. Príjemné boli aj červené hrubé koberce pomedzi stánky a zatváracie hodiny – presne o 20.00.

            Uvedomili sme si, že taký výlet vzbudí záujem pozorného návštevníka v mnohých smeroch – od fyziky (ako len stavali tú vežu), cez historické stavby (aké sú znaky gotiky) až po maliarstvo a sochárstvo (aké historické udalosti stvárňujú obrovské plátna vo versaillskej Galérii bitiek). Všetci sme sa zhodli, že sa do Paríža ešte určite vrátime. O našich zážitkoch sa bližšie dočítate v nasledujúcom čísle školského časopisu Gympeľko.

            3.A, 3.B, 4.A

          • Neobyčajný bazár

          • Tento rok prišla trieda sexta s nápadom zorganizovať neobyčajný bazár. Jeho cieľom bolo vyzbierať staré alebo nenosené oblečenie, ktoré by ešte mohlo poslúžiť niekomu inému. Zbierka, do ktorej sa zapojili nielen žiaci, ale aj učitelia, trvala tri týždne a dokopy  sa nám podarilo vyzbierať 170 kusov oblečenia.  Vyzbierané oblečenie si následne bolo možné zakúpiť za symbolické ceny. Zorganizovaním neobyčajného bazáru sme chceli prelomiť predsudky, ktoré možno mnohí z nás voči takémuto typu oblečenia majú. Zároveň sme chceli  upriamiť pozornosť žiakov na to, že kúpou oblečenia z druhej ruky dokážeme znížiť množstvo odpadu, ktorý produkujeme a nezaťažujeme vo veľkej miere našu planétu. Neobyčajný bazár mal okrem vzdelávacieho zámeru, ktorý je súčasťou environmentálneho akčného plánu Zelenej školy, aj ľudský rozmer, keďže sme pomohli dobrej veci. Všetko nepredané oblečenie sme darovali Centru pre deti a rodiny Valaská a za vyzbierané peniaze sme kúpili vianočné darčeky pre Martinka z Hronca.

                            Michaela Nomilnerová za triedu sexta

          • Návšteva z ruskej Jaroslavle

          • Po rusky alebo po anglicky? – to bola častá dilema dievčat, ktoré vo svojich rodinách privítali študentov z ruskej Jaroslavle. Vďaka spolupráci so Základnou školou Karola Rapoša, ktorá od minulého roku organizuje vzájomné výmenné pobyty, sme s nimi strávili týždeň plný zážitkov. Ukázali sme im Bratislavu, Vysoké Tatry, Banskú Bystricu aj naše mesto a jeho okolie. Zahrali si s nami florbal, či vyrábali vianočné ozdoby. Očarilo ich  vystúpenie folklórneho súboru Mostár a najmä všadeprítomná atmosféra blížiacich sa Vianoc. Ak všetko pôjde podľa plánu, v máji našich priateľov uvidíme opäť, ale tento krát v ich meste, starobylej Jaroslavli.

        • Veda v meste
          • Veda v meste

          • Žiaci tercie, kvarty a kvinty sa 11.12.2019 v rámci projektu IT Akadémia v spolupráci s Katedrou informatiky FPV UMB, zúčastnili aktivity Veda v meste.
        • Ako rastú listy?
          • Ako rastú listy?

          • Metodika  Ako rastú listy?, ktorú sme overovali so žiakmi  z tried sexta a II.A , sa zaoberá morfológiou a anatómiou listu rastlín.

          • Gymnazisti v Európskom parlamente v Štrasburgu

          • 5. december 2019 túžobne očakávalo 24 gymnazistov- tretiakov a štvrtákov. Bol to deň, keď sme vstúpili do budovy Európskeho parlamentu v Štrasburgu a strávili sme tam celý deň ako naozajstní europoslanci.  Tomuto momentu predchádzala pomerne dlhá príprava, aby sme v hanbe neostali, ako by povedal pán Ján Chalupka. Najprv sme uspeli v celoslovenskom projekte Euroscola, no a potom už nasledovala príprava na spoločné zasadnutie mladých z rôznych krajín Európskej únie. V tento deň sa nás tam zišlo 21 škôl – od Malty až po Fínsko. Slovensko sme zastupovali my a boli sme na to patrične hrdí. O svojich dojmoch vám porozprávame v predvianočnom čísle nášho školského časopisu Gympeľko. Jedno vám však prezradíme už teraz – učiť sa, vzdelávať sa, zaujímať sa o veci okolo seba – sa naozaj oplatí.

            Za všetkých eurooptimistov Julka Piliarová a Zuzka Lukáčová 4.A

          • Dotazník

          • Milí žiaci,

            poprosím Vás o vyplnenie krátkeho dotazníka, ktorý mapuje potreby mladých ľudí v Banskobystrickom kraji. Termín do 10.1.2020.

            Tu je dotazník

            https://do cs.google.com/forms/d/1CM_Gu6IoUwhiyMH3Q9Af8KU5hsN9WIojY3ELU3nt9LI/edit

            Ide o aktivitu Rozvojovej agentúry BBSK a výstup bude slúžiť na tvorbu krajskej stratégie pri práci s mládežou. Prosíme rodičov, ktorí majú doma žiakov nižších ročníkov osemročného štúdia, ktorí nevedia vyplniť dotazník, aby im s ním pomohli.

            Ďakujem Vám za Váš čas.

            Ing. Jana Šteňová

            zástupkyňa riaditeľa