• Projektový deň

• 19.novembra 2018 bolo v našej škole ešte rušnejšie ako zvyčajne. Žiaci  kolégia Zelenej školy a euroscoláci zorganizovali  projektový deň.  Ich  cieľom bolo predstaviť spolužiakom, učiteľom a verejnosti  aktivity, ktoré spoločne realizovali v rámci plnenia úloh pre získanie medzinárodného certifikátu a vlajky Zelenej školy, certifikátu medzinárodného programu Jedlá zmena a certifikátu  Ambasádor európskeho parlamentu.

Zároveň chceli zapojiť  čo najviac spolužiakov do aktivít, počas ktorých si uvedomia, že svojím zodpovedným prístupom k spotrebe energie, potravín, predmetov dennej potreby prispievajú k znižovaniu svojej uhlíkovej stopy a dokážu sa šetrnejšie správať k životnému prostrediu.

Zástupcovia každej triedy sa zúčastnili globálneho varenia, kde skúmali  cestu potravín k spotrebiteľovi a zamerali sa na stravovanie z environmentálneho, etického, estetického a ekonomického hľadiska. Vypočítali uhlíkovú stopu pripraveného jedla – vajíčkovej nátierky a jednoznačne  sa zhodli, že pri nákupoch budú uprednostňovať slovenské produkty a podporovať miestnych farmárov.

Najmladší spolužiaci z primy a sekundy skúmali, ako sme všetci prostredníctvom obchodu prepojení   so zvyškom sveta a hľadali rozdiel medzi voľným a spravodlivým obchodom. Spoznali logo Fair trade a rozhodli sa zmapovať predajne v našom okolí, v ktorých nájdu produkty označené týmto logom.

Druháci, sextáni a žiaci kvarty prezentovali enviroprojekty zamerané  na zníženie uhlíkovej stopy, ktoré vypracovali na hodinách anglického jazyka. Je potrebné vyzdvihnúť ich pripravenosť diskutovať o globálnych problémoch v cudzom jazyku, čo určite ocenia pri návšteve našich priateľov zo Španielska, Portugalska a Rakúska v spoločnom projekte Erazmus +, ktorého hlavnou témou je udržateľné stravovanie a globálne otepľovanie.

V ďalšej triede šikovní  dobrovoľníci  ukázali proces upcyklácie. Háčkovali, ale namiesto vlny či priadze používali staré oblečenie, najmä tričká, ktoré strihali na tenké pásiky a z nich vyrábali užitočné predmety – podsedáky. Neskôr by chceli takýmto spôsobom vyrobiť  nákupné tašky, aby prispeli k zníženiu používania plastových vreciek a tašiek pri nákupoch.

V chemickom laboratóriu naši kvintáni pripravili mydlo a aby pekne voňalo, použili esencie, ktoré získali z rastlín z našej školskej záhrady. Vyrobené mydielka budú ponúkať na predvianočnom trhu  organizovanom v škole.  Poukázali tak na využiteľnosť poznatkov z chémie v praktickom živote a  zároveň si preveria aj svoju finančnú gramotnosť.

V učebni biológie sme si spoločne vychutnávali upokojujúci čaj.  Bylinky  sme získali zo zberu liečivých rastlín, ktoré rastú v našej záhrade, ktorá učí. Vznikla v rámci projektov Záhrada, ktorá učí a Zelená škola.

Sumár našich euroaktivít sme robili v euroscolskej učebni, kde sme s mladšími žiakmi realizovali rovesnícke vzdelávanie a potom sme sa si spolu zaspievali  ľudové piesne – ako správni nositelia kultúrnych tradícií v rámci roku Európskeho kultúrneho dedičstva.

Na tento zaujímavý deň prijal pozvanie aj predseda  Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Ján Lunter, ktorý vysoko hodnotil nielen kvalitu pripravených aktivít, ale aj práce žiakov počas uplynulého obdobia. Ako držiteľ ocenenia Za podnikateľské srdce a víťaz ocenenia Via Bona Slovakia 2014 v kategórii Zodpovedná stredná firma roka sa na besede s našimi žiakmi podelil o skúsenosti  v oblasti podnikania, presadzovania slovenských výrobkov na trhu a ochotne odpovedal aj na ich zvedavé otázky.

Čo sme sa dozvedeli, naučili, čo si zapamätáme .....

• Keď sa stretnú ľudia, ktorí chcú niečo urobiť – dobrá vec sa podarí.
            • Všetko so všetkým súvisí – jednotlivé projekty sa prepletajú a navzájom súvisia, presne tak ako všetko v našom živote, našej práci, medzi priateľmi, školami, mestami, štátmi.
            • V praxi sme si vyskúšali, čo znamená synergický efekt.
            • Zo spoločnej práce v jednotlivých projektoch budeme mať úžitok všetci.
          • Školské kolo olympiády v anglickom jazyku

• Aj tento rok sa uskutočnilo školské kolo OAJ, ktorej sa zúčastnilo 57 študentov našej školy v 4 kategóriách.

V kategórii 1A (prima, sekunda) súťažilo 13 študentov, z ktorých boli najlepší: Samuel Remenár, Lukáš Kvietok a Samuel Rybovič.

V kategórii 1B (tercia, kvarta) boli rozdiely najtesnejšie, no nakoniec zvíťazili: Michal Halgaš, Michal Pôbiš a Timo Caban.

V kategórii 2A najlepšie obstáli: Alexandra Vojtasová, Sára Schonová a Simona Kubandová.

A v kategórii najstarších študentov 2B nesklamali: Martin Turňa, Daniel Caban a Samuel Páleník.

Najlepší boli odmenení vecnými cenami, na ktoré nám prispela Rada rodičov, ktorej by sme sa týmto chceli poďakovať. Veríme, že víťazi nás budú úspešne reprezentovať v okresných a krajských kolách.

• Výlet do Viedne

• Viedeň je krásna v každom čase, no v tom predvianočnom asi najviac. Vysvietené ulice, voňavé stánky, príjemná atmosféra. Ale neboli sme tam len kvôli povestným vianočným trhom. Pozreli sme si Schönbrun, Dóm svätého Štefana, Umelecko-historické múzeum. Vďaka vynikajúcemu sprievodcovi sme sa dozvedeli mnoho zaujímavostí z histórie. Vedeli ste napríklad, že známa Ringstrasse  kopíruje línie pôvodných hradieb okolo mesta?  Jeden deň na Viedeň zďaleka nestačí, ale aspoň máme dôvod sa sem opäť vrátiť.